
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 43.2 mm |
| Width | 13 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Height | 9.906 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 600 V |
| Depth | 19.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 4.2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 4.2 mm |
| Number of Terminals | 20 |
| Current Rating | 9 A |
| Flammability Rating | UL94V-2 |
| Approvals | CSA |
| Number of Circuits | 20 |
| Orientation | Right Angle |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | White |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 20 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 4.2 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Number of Ports | 1 |
| Fastening Type | Ramp |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Contact Current Rating | 9 A |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| Insulation Diameter | 3.0988 mm |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| PCB Thickness | 63 µm |
| Plating Thickness | 80 µm |
| Contact Gender | Female |
| Number of Power Positions | 20 |
| VDE Tested | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Contact Retention | Without |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
Stock: 1058
Distributors
pcbx
Unit Price$1.06374
Ext.Price$1.06374
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.06374 | $1.06374 |
| 10 | $0.99731 | $9.97310 |
| 25 | $0.93503 | $23.37575 |
| 50 | $0.87664 | $43.83200 |
| 100 | $0.82189 | $82.18900 |
| 300 | $0.77056 | $231.16800 |
| 500 | $0.72244 | $361.22000 |
| 1000 | $0.67732 | $677.32000 |
| 3000 | $0.63502 | $1905.06000 |
| 5000 | $0.59536 | $2976.80000 |
| 10000 | $0.55817 | $5581.70000 |
